18 marca 2018

Polska zażąda od Niemiec 3 bilionów złotych?

Prawie trzy biliony złotych – taka kwota strat wojennych Polski została podana podczas pierwszego publicznego posiedzenia parlamentarnego zespołu do spraw odszkodowań wojennych od Niemiec.

To ostrożne wyliczenia Józefa Menesa, który był sekretarzem zespołu do spraw strat wojennych w Warszawie, gdy prezydentem tego miasta był Lech Kaczyński. Na posiedzeniu parlamentarnego zespołu dane dotyczące zniszczeń i ofiar wojny przedstawiali też przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.

Józef Menes przedstawił kilka powojennych opracowań, które zawierały oszacowane straty poniesione przez Polskę. Jak mówił, najbliższe prawdy są dane Biura Odszkodowań Wojennych, opublikowane dwa lata po zakończeniu II wojny światowej. Ekspert zaznaczył, że jego sposób wyliczenia jest „dość ostrożny”. Straty oszacowane na prawie 49 miliardów dolarów w 1939 roku pomnożył razy 17,5, czyli zmianę wartości nabywczej dolara amerykańskiego, i otrzymał ponad 858 miliardów. „Stosując aktualny kurs na koniec 2017 roku wyliczam 2 biliony 987 miliardów złotych” – podsumował Józef Menes.

https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/2046413,Polska-zazada-od-Niemiec-3-bilionow-zlotych-Posiedzenie-parlamentarnego-zespolu-ds-reparacji

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *