24 lutego 2018

Martyrologia Wsi Polskich

Martyrologia Wsi Polskich

„Świat powinien wiedzieć,
ile nas, Polaków
kosztowało prawo do
swojego miejsca na ziemi”

Jan Paweł II

Bilans strat narodu polskiego i mieszkańców wsi był szczególnie krwawy: ponad 10 tys. wsi zostało dotkniętych różnymi formami represji, w ok. 900 wsiach hitlerowcy zamordowali od kilku do kilkuset mieszkańców. Ponad 440 wsi w GG i na Białostocczyźnie zostało spacyfikowanych, z tego połowa spalonych.

Łącznie zginęło w wyniku bezpośredniej eksterminacji 1,3 mln. mieszkańców wsi. Na 2 mln. 857,5 tys. ogółem deportowanych do prac przymusowych w Rzeszy 2 mln. 300 tys. to mieszkańcy wsi. Straty materialne, jakie poniosła Polska w wyniku najazdu i okupacji hitlerowskiej w latach 1939–1945, obliczone zostały na ogromną sumę 537 mln. marek niemieckich.

Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie

http://martyrologiawsipolskich.pl

2 komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • moi dziadkowie zostali wysiedleni z miejscowosci sol/ kolo zywca i przewiezieni do generalnej guberni a nastepnie przetransportowani na roboty przymusowe na rzecz trzeciej rzeszy . ich dom (gospodarstwo rolne) zostal rozebrany przez niemieckich osadnikow a zwierzeta domowe zabite po wojnie nie mieli do czego wrocic i do konca zycia z tych strat juz sie niepodniesli.

    • kiedy Niemcy zapłacą mi za cztery krowy które zabrali mojej babci Michalinie posiadającej gospodarstwo we wsi Ostapie powiat Skałat (obecnie Ukraina), wtedy kiedy potrzebowali żarcia pod Stalingradem ?